Good One Group

Kreatywne aktualizowanie bazy mediów
Normal 2012 10 09 kreatywne

Kluczem do sukcesu w PR jest zbudowanie szerokiej bazy kontaktów do dziennikarzy potencjalnie zainteresowanych podejmowanym przez nas tematem. Podczas pracy dość szybko można odnieść wrażenie, że nasza lista zawiera już wszystko. Tymczasem, bazę mediów warto odświeżać nieprzerwanie, najlepiej korzystając z pomocnych narzędzi.

Rozpoczynając pracę w agencji public relations przeważnie otrzymuje się bazę kontaktów do dziennikarzy z konkretnej branży. Trudno jednak spodziewać się pozytywnych ocen, jeśli nie wniesiemy do niej własnych, świeżych danych, prowadzących do serwisów internetowych oraz redaktorów, którym agencja jeszcze nie miała okazji przedstawić swoich projektów.

Wraz z upływem czasu może pojawić się wątpliwość w pracy PR Account’a, który uzna, że wyeksploatował wszystkie możliwe kontakty. Warto wtedy pamiętać o tym, że skład redakcji praktycznie każdego tytułu prasowego oraz WWW ulega dość częstej rotacji. Wskazane jest więc śledzenie tych zmian i nanoszenie poprawek do bazy na bieżąco, ponieważ nieaktualne kontakty w bazie są typowym powodem telefonicznych niezręczności oraz straty czasu.

Ważne narzędzia na wyciągnięcie ręki

  • Bardzo pomocny w budowaniu bazy kontaktów jest Google – pozwala on poprzez intuicyjne w obsłudze narzędzia monitorować aktualności w konkretnym temacie oraz odnajdować media internetowe o, być może nieco mniejszym zasięgu, ale także wartościowe z perspektywy PR’owca. Oto z czego warto korzystać na co dzień w pracy:
  • News.Google.pl - źródło informacji z możliwością tematycznej selekcji, publikowane wyłącznie materiały solidne merytorycznie, serwis kumuluje newsy z największych portali.
  • Google.pl/Alerts – pozwala na zautomatyzowane śledzenie nowo zaindeksowanych stron na konkretne hasła. Skuteczne narzędzie, jeśli chcemy samodzielnie monitorować publikacje promowanej marki lub poszukujemy materiałów zbliżonych tematycznie do prowadzonego projektu. Alerty są wygodne – trafiają na wskazanego maila, poza tym, ułatwiają docieranie do kolejnych katalogów stron oraz precli przeznaczonych do SEO.
  • Filtry wyszukiwarki – gdy chcemy znaleźć w sieci dziennikarza, który porusza konkretną tematykę, rozsądnie jest zacząć od wstukania w Google słów charakterystycznych dla danej kwestii. Zupełnie inne wyniki otrzymamy, gdy ustawimy wyszukiwanie spośród stron zaindeksowanych w ostatnim miesiącu, tygodniu albo nawet w trakcie trwającej doby. ,,Świeże” publikacje są dobrym punktem zaczepienia do nawiązania perspektywicznej relacji z dziennikarzami.
  • Linkedln, Goldenline – tematyczne fora dyskusyjne oraz precyzyjne opisy ścieżki zawodowej umożliwiają odnalezienie dziennikarzy zajmujących się konkretną branżą lub pracujących w interesującej nas redakcji. Wystarczy posłużyć się prostą w obsłudze wyszukiwarką lub uważnie śledzić odpowiednie wątki. Serwisy te rządzą się nieco innymi prawami niż typowe portale społecznościowe, ich domeną jest praca i kontakty biznesowe, nie trzeba więc się krępować z zaproponowaniem znajomości lub rozmową na temat potencjalnej współpracy.

Wymienione wyżej sposoby poszerzania oraz aktualizowania bazy mediów są pomocne, nic jednak nie zastąpi klasycznej metody – bezpośredniej rozmowy telefonicznej i dopytywanie się redakcji, kto odpowiada za tematy, którymi aktualnie zajmujemy się w agencji. Zgłoszenie gotowości dostarczania użytecznych informacji w danym zakresie spotyka się z przychylnością, zabiera tylko kilka chwil, a jednocześnie dostarcza nam cennych wskazówek do kogo warto się zwracać z danym tematem.

Blog
2012 10 09 kreatywne

Kreatywne aktualizowanie bazy mediów

2014.01.10

Kluczem do sukcesu w PR jest zbudowanie szerokiej bazy kontaktów do dziennikarzy potencjaln...

Case study
5 2011.07.13  cat lc polska  small

CAT LC POLSKA

2014.08.29

Firma CAT LC Polska zgłosiła się do nas z zadaniem, któremu sprostać mógł nasz zespół specj...

Projekty unijne
Unia

Informacje o projekcie

2014.57.11

Firma GOOD ONE GROUP sp. z o.o. realizuje projekt pt. „Stworzenie platformy B2B w celach in...

Efrr
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka
Firma jest beneficjentem projektu Polski Most Krzemowy